Çocukların Duygusal Dünyası | Disleksi ve Dikkat Uzmanı Betül Ersoy (Çocuk Psikolojisi)

Disleksi ve Dikkat Uzmanı Betül Ersoy, Vav TV'de Kendini Bilmek programında Nihan Yaşaroğlu'nun konuğu oldu. Nöropsikolog Şehadet Ekmen Peynirci ile Kendini Bilmek'in bugünkü konuğu olan Disleksi ve Dikkat Uzmanı Betül Ersoy çocukların duygusal dünyasına dair önemli açıklamalarda bulundu.

03 Aralık 2021 | 11:46

◼ Göz teması kurmanın çocuklarla iletişimde önemine değinen Betül Ersoy şunları söyledi: Göz teması kurmak, o tensel temas noktasında biraz toplumsal olarak tanımadığımız düşünüyorum. Mimiklerimizi kullanmadığımızı düşünüyorum. Bir bebeğe öğretirken bir yetişkinle çalışmıyoruz. Yağmurun yağdığını şıp şıp diye...

◼Çocuğa hem işitsel hem de görsel olarak dudaktan okuyacak şeklinde öğretmek gerektiği gibi. Çocuklukta duyguları bastırmanın yetişkinlikteki olumsuz yansımalarına değinen Betül Ersoy, bir çocuk yere düşüp ağladığında onun duygularını bastırmamak gerektiğini belirtti ve şöyle devam etti: Ama biz ne yapıyoruz erkekler ağlamaz, ağlama geçer... Halbuki o duyguyu yaşasın. Öfke duygusundaysa o duyguyu aktarmayı öğrensin. Ağlaması gerekiyorsa ağlasın ve o duyguyu tamamlasın. Çünkü işlenmeyen duygular, yetişkinlikte hep diyoruz 0-6 yaş dönemi şu anda hayatımızda karşılaştığımız her şeyin temelidir. Yaşadığımız sorunlarda dahil.

◼Sorun çözme becerisini bilmediğimiz için çocuklarımıza da bunu öğretemiyoruz. Bu yüzden çocuklar bir sorunla karşılaştıkları zaman bunu çözümleyemediğinde içine kapanıyor ya da depresyon girip üzülüyor. Yani biz önce duyguları tanımalı ve öğretmeliyiz. Daha sonrasında da bir sorunla karşılaştıklarında problemi nasıl çözebileceklerini öğretmeliyiz. Biz ebeveynler olarak bilmiyorsak biz de yardım almalıyız Eğer siz çok tükendiyseniz sizler de bir yetişkin psikoloğundan yardım alabilirsiniz. Bu da iyi bir şey, sonuçta siz bir aileye yardım yapıyorsunuz ve bir yatırım yapıyorsunuz. Bu çocuklar bizim geleceğiz onları ötelememek gerekiyor, sahip çıkmak gerekiyor.

Programın tamamını izlemek için tıklayın