Şiir okumanın kazanımları nelerdir? | Şair Hüseyin Akın | İki Mısra Arası

Şair ve yazar Hüseyin Akın Vav TV'de İki Mısra Arası programında Selva Turaboğlu'nun konuğu oldu. Yazarlık ve şairlik serüvenine ait birçok anısını Vav TV ekranlarında Selva Turaboğlu'na anlatan Hüseyin Akın, şunları söyledi:

18 Kasım 2021 | 19:35

İmkansızlıklar güzel bir imkandır. Biz imkansızlıkları sadece böyle bir çözülme vasıtası gibi şu an kuşaklara ve çocuklarımıza öyle algılatıyoruz. Hayır bazı şeyler olmayacak. Bazı şeylerin olması için bir şeyleri beklemek gerekiyor. Bu işin biraz da sabır tarafıdır. Biz mesela sabrı öğretirken kişilere sabır diye bir başlık atıyoruz. Sabır içindekiler işte dışındakiler kaça ayrılır. Hayır! Sabır hayatın içerisinde yedirerek, kişiye muhataba bir şekilde hissettirmeden verilen bir şeydir. Yani sabır eğitimi dediğimiz bir şeydir. Mesela Vav televizyonu burası...

Vav çizmek insanın sabrını deneyen bir şeydir. Şiir okumanın gençler için çok faydalı olduğundan bahseden Hüseyin Akın, şiir okumanın gençlerin ufkunu genişleteceğini, denizlere açacağına dikkat çekti. Şair/Yazar Hüseyin Akın 1965'te Sinop'ta doğdu. Öğrenim hayatı İstanbul'da geçti. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesini bitirdi. İstanbul'un değişik okullarında öğretmenlik yaptı. Lise yıllarından itibaren çeşitli dergilerde şiir ve yazıları yayımlandı. Özülke dergisini kurdu ve yönetti. Kırknar dergisinin yayın yönetmenliğini yaptı. Çeşitli radyo ve televizyonlarda kültür-sanat programları yaptı. Hu dönüşü kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği 2014 deneme ödülünü, Yan Tesir kitabıyla 2017 Eskader şiir ödülünü aldı.

Eserleri: Sevmek Karanfil ve Kiraz (1997)

Ay Tanığım Olsun (1998)

Çöl Vaazları (2001)

Kumaştan Çalan Terzi (2003)

Ömrümün Kısa Günü (2011)

Yan Tesir (2017)

Toplu Şiirler (1988-2011)

🔔 Vav TV'ye abone ol videoları kaçırma!

► https://bit.ly/2Wyv0hT

RESMİ WEB SİTEMİZ

► https://www.vavtv.com.tr

SOSYAL MEDYA ADRESLERİMİZ

► https://facebook.com/vavtv

► https://twitter.com/vavtvresmi

► https://instagram.com/vavtvresmi

Soru, görüş ve önerileriniz için aşağıdaki iletişim bilgisinden Vav TV'ye ulaşabilirsiniz.

► iletisim@vavtv.com.tr