Organ bağışının hükmü nedir? | Güncel Meseleler

Organ bağışında bulunmak caiz mi? Organ bağışı yapmak dinen sakıncalı mıdır? Hangi durumlarda organ bağışı yapılabilir? İslam dinine göre hangi organların bağışı yapılabilir?

13 Ekim 2021 | 21:01

🔹 İslam'ın Işığında Günümüz Meseleleri programında Dr. Hüseyin Kayapınar, sorularınızı cevaplamaya devam ediyor. Hasan Basri Karadeniz'in sunduğu İslam'ın Işığında Günümüz Meseleleri programında Dr. Hüseyin Kayapınar seyircilerden gelen "Organ bağışının hükmü nedir?" sorusuna şöyle cevap verdi:

🔶 Bizler organ bağışını caiz olarak görüyoruz. Hatta bunun sevaba vesile olacağını düşünüyoruz. Tabi bu durumla ilgili değişik sorularda geliyor. Örneğin; "Ben bir adama gözümü bağışladım ama o gözüyle harama bakıyor." veya şöyle bir soru geliyor; "Elimi bağışladım fakat o elimle hırsızlık yaptı." Böyle bir durumda ben günahkar olur muyum? gibi sorular geliyor. Bu tür soruların çok fazla geldiğine dikkat çeken Hüseyin Kayapınar, kimsenin kötülük yapsın diye bir başkasına organını bağışlamasının mümkün olmadığına dikkat çekti.