Kur'an'a el basarak yemin etmek caiz mi? | Günümüz Meseleleri

Kur'an'a el basmak yemin midir? Kur'an'a el basmak caiz midir? Kur'an'a el basıp yemin etmenin hükmü nedir? Nasıl yemin edilir?

01 Aralık 2021 | 11:41

🔶İslam'ın Işığında Günümüz Meseleleri programında Dr. Hüseyin Kayapınar, sorularınızı cevaplamaya devam ediyor. Hasan Basri Karadeniz'in sunduğu İslam'ın Işığında Günümüz Meseleleri programında Dr. Hüseyin Kayapınar seyircilerden gelen "Ku'ran'a el basarak yemin etmek caiz mi?" sorusuna şöyle cevap verdi:

🔶 Kur'an'a el basarak yemin etmek zannediyorum bizim milletimize has bir şey... Şimdi iki türlü yemin var. Birincisi kasem sureti ile yapılan yeminler... Biliyorsunuz kasem harfleri var. Vallahideki vav, billahideki bi, tallahideki te Buna kasem sureti ile yemin deniliyor. Asıl yemin bunlardır. Bir de tabi yemin ederim ifadesi de yemindir. Hatta Türkçe'de bugün and içerim deniliyor. Fakat mesela Kabe'ye yemin ederim ki, bu şekilde yemin sayılmaz. Kur'an'a el basmak yemin değil ama Kur'an'a el basarak yemin ediyorum ki denilirse o yemin sayılır. Bir de talaka yemin var. Boşamak için yapılan yemindir.