Fal baktırmak caiz midir? | Günümüz Meseleleri

Fal baktırmak günah mı? Fal baktırmak şirk mi? Fal baktırmak kişiyi dinden çıkarır mı? Fal baktırmak Allah'a şirk koşmak sayılır mı? Fal baktırmak haram mı? Fal baktırmak caiz midir?

23 Kasım 2021 | 19:11

İslam'ın Işığında Günümüz Meseleleri programında Dr. Hüseyin Kayapınar, sorularınızı cevaplamaya devam ediyor. Hasan Basri Karadeniz'in sunduğu İslam'ın Işığında Günümüz Meseleleri programında Dr. Hüseyin Kayapınar seyircilerden gelen "Fal baktırmak caiz midir?" sorusuna şöyle cevap verdi:

🔶 Fal baktırmak caiz değildir? Fal nedir? İleride olacak olayları güya haber vermektir. Bu iş çeşitli yollarla yapılmaya çalışılıyor. Bizim inancımız şu sebebi teşekkül etmeyen, sebebi belli olmayan hiçbir gaybı Allah'tan başka kimse bilemez. İleride olacak bir olayın sebebi bugünden ortaya çıkmadıysa onu Allah'tan başka hiç kimse bilemez. Örneğin meteoroloji bir haftalık hava tahmininde bulunuyor. Filan gün, İstanbul yağmurlu olacak diyor. Bunu nereye dayanarak yapıyor. Yağmur getiren bulutlar şimdi nerede? Rüzgar ne taraftan esiyor? Rüzgar esme hızı ne? Bunların hesabı yapılıyor ondan sonra meteoroloji diyor ki şu gün yağmur yağacak. Bu gaybı bilmek değildir. Fal ise böyle değil. Asılsız tahminlerden başka bir şey değildir. Dinimiz bunu reddediyor.