İtibarı En Yüksek Meslekler Nelerdir? | Prof. Dr. Lütfü Sanar

Mesleklerin insanlar üzerindeki etkileri nelerdir? Meslekleri biz mi seçiyoruz toplumsal durumlar mı zorunlu kılıyor? Meslek seçimindeki sosyal faktörler nelerdir? Çalışmak insanlar için ne ifade ediyor? Asıl Mesele programında "Meslekler ve Toplumdaki İtibarları" konuşuldu.

22 Kasım 2021 | 23:38

Tahir İnan'ın sunduğu Asıl Mesele programına konuk olan İstanbul Medeniyet Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Lütfi Sunar konuk oldu.

◾ Bir mesleğin ne kadar kolay elde edilebiliyorsa itibarının düşük olduğunu ne kadar zor elde edilebiliyorsa itibarının yüksek olduğunu belirten Prof. Dr. Lütfü Sanar, itibarı yüksek meslekleri şöyle sıraladı. En yüksek itibar puanına sahip meslekler arasında tıp doktorluğu her zaman ilk sıradadır.

◾ Bunun sebebi sayının az olması ve uzun bir eğitim sonucu bu mesleğin kazanılmasıdır. Aynı zamanda en zeki, en becerikli kimselerin tıp doktorluğunu seçmesidir. İkinci sırada hakimlik mesleği gelir. Tıp doktorluğu gibi revaçta olmasa da en çok ilgi gören mesleklerdendir. Hakimlik mesleği beş sene önce pek revaçta değildi. Şu an ise çok fazla ilgi görüyor. Üçüncü sırada ise üniversite profesörlüğü geliyor.

◾ Kendi içerisinde kıdem kazanarak gelen meslektendir. Dördüncü sırada ise pilotluk mesleği geliyor. Havalı bir meslektir pilotluk. Bir meslek ne kadar kolay elde edilebiliyorsa itibarı düşüktür.